Leczenie pooperacyjne powikłań płucnych:

-1. ZAPALENIE OSKRZELI. Stosuje się sulfonamidy, środki wykrztuśne, jeżeli to konieczne, leki uspokajające. Inhalacje par mentolu i nalewki benzoesowej działają uśmierzająco w przypadkach zapalenia tchawicy. W cięższych przypadkach antybiotyki.

-2. NIEDODMA PŁUC. Co godzina „uaktywnianie”72: intensywna fizykoterapia polegająca na obracaniu chorego w łóżku, głębokim oddychaniu, pomoc i zachęcanie do kaszlu, drenaż ułożeniowy. W niektórych przypadkach konieczna może być intubacja, przepłukiwania oskrzeli roztworem fizjologicznym lub bronchoskopia. Fizykoterapia skojarzona powinna być z podaniem właściwej dawki analgetyku. Zastosowanie znajduje tu Entonox. W rzadkich przypadkach uciekać się trzeba do intensywnej terapii i sztucznej wentylacji.

NAGŁA POOPERACYJNA NIEWYDOLNOŚĆ ODDECHOWA. Może być spowodowana: 1) niedostateczną wymianą gazową z przyczyn mechanicznych po operacjach brzusznych i torakochirurgicznych 2) ośrodkową niewydolnością oddechową spowodowaną a) działaniem leków, b) hipolcapnią 3) działaniem sukcynylocholiny w razie niepełnej hydrolizy tego leku 4) działaniem środków zwiotczających z grupy niedepolaryzują- cych, co zależeć nioże od: a) podania za małej dawki neośtygminy, b) miastenii,

Leave a Reply