NERW PROMIENIOWY

-2. NERW PROMIENIOWY. Może ulec uszkodzeniu w wyniku nadmiernego naciągnięcia, które może nastąpić, jeżeli dopuści się do zwieszenia ręki z brzegu stołu operacyjnego. Do uciśnięcia nerwu dochodzi nieraz przez pionowy wspornik ekranu180. Wynikiem porażenia nerwu jest opadanie nadgarstka.

-3. NERW ŁOKCIOWY. Uszkodzenie może wystąpić, jeżeli dopuści się do zwieszenia ramienia z ostrego brzegu stołu operacyjnego, co doprowadza do uciśnięcia nerwu na przyśrodkowym nadlcłykciu kości ramiennej. Donoszono również o urazie nerwu łokciowego spowodowanym zbyt gwałtownym zgięciem stawu łokciowego podczas umocowywania ręki na przedniej powierzchni klatki piersiowej. W wyniku porażenia nerwu dochodzi do osłabienia mięśni łokciowej części dłoni, a później charakterystycznego „szponiastego” ustawienia ręki.

-4. NERW POSRODKOWY100. Do jego uszkodzenia może dojść podczas nienagannie wykonywanego wstrzyknięcia dożylnego w obrębie dołu łokciowego, w wyniku bezpośredniego urazu igłą lub wynaczynienia tiopentalu. Porażenie powoduje niemożność przeciwstawienia kciuka i małego palca.

Leave a Reply