Po usunięciu powietrza z aorty

Po usunięciu powietrza z aorty zdejmuje się klem i podaje glukonian wapnia w roztworze 5% w dawce odpowiedniej do masy ciała dziecka. Maszyna do krążenia zostaje odłączona po uzyskaniu prawidłowej temperatury ciała i wydolnej czynności serca.

U noworodków w wyjątkowo złym stanie ogólnym z wadami skojarzonymi stosuje się zabiegi paliatywne, łagodzące, polegające na zmniejszeniu przecieku krwi przez okienko za pomocą szwów z łatkami z tworzywa sztucznego, nałożonymi zewnętrznie na ścianę naczynia, marszczącymi miejsce przecieku. Kilka miesięcy później wykonuje się całkowitą korekcję.

Czasem, gdy oba pnie naczyniowe są połączone wąskim przewodem, podwiązanie jest możliwe, zdarza się to jednak wyjątkowo rzadko. Nawet ta najlżejsza postać wady, jeżeli połączenie ma szerokie światło, nie powinna być leczona tą metodą ze względu na możliwość spowodowania niedomykalności zastawki półksiężycowatej, jak również powstania w tym miejscu tętniaka rzekomego. Rozdzielenie obu naczyń

za pomocą klemów zakładanych na cienkie ściany jest ryzykowne, łączy się z niebezpieczeństwem uszkodzenia tętnicy wieńcowej bądź przypadkowym podszyciem odejścia prawej tętnicy płucnej.

Leave a Reply