Wycięcie przedniej części

Po wstrzyknięciu do światła tchawicy 4% roztworu lignokainy przystępuje się do jej otwarcia. Wycięcie przedniej części drugiej i trzeciej lub trzeciej i czwartej chrząstki powoduje powstanie w tchawicy okienka. Należy unikać nacinania chrząstki pierścieniowatej oraz pierwszego pierścienia tchawiczego, ponieważ może to prowadzić do późniejszego podgłośńiowego zwężenia tchawicy. Doświadczeni chirurdzy przyszywają płatek tchawicy do dolnego brzegu cięcia skórnego (Bjórk), co ułatwia wymianę rurek tracheostomijnych58.

Po założeniu rurki tracheostomijnej o największym rozmiarze, jaki uda się z łatwością wsunąć do tchawicy, zaszywa się luźno ranę operacyjną paroma szwami skórnymi, po czym zakłada opatrunek z nawazelinowanej gazy.

Często występującym powikłaniem tracheostomii, zwłaszcza wykonywanej na ostro, jest odma śródpiersiowa lub opłucnowa. Przyczyną jest zwiększenie ujemnego ciśnienia w klatce piersiowej w wyniku niedrożności dróg oddechowych, co powoduje zasysanie powietrza przez ranę operacyjną w okresie przed otwarciem tchawicy.

Leave a Reply